Powered by Jasper Roberts - Blog

5/28/2016

Lemoniady & Romans z Gotowaniem









Dzisiejszy wpis jest o lemoniadach i o chwaleniu się. Zacznijmy od chwalenia się: w księgarniach z dobrymi książkami ;) pojawił się właśnie "Romans z Gotowaniem" - papierowy odpowiednik Love Affair On A Plate! Przez kilka miesięcy zeszłego roku pisałam przepisy, gotowałam, piekłam, smażyłam, odmierzałam i fotografowałam. Cieszę się, że książka wreszcie trafiła do sprzedaży. Lemoniady, które widzicie powyżej to tylko baaaardzo mała część przepisów, które w niej znajdziecie - uznałam, że na obecną "gorącą wiosnę" pasować będą idealnie!




Lemoniada z sokiem z granatów 

2 granaty
1 cytryna
2 limonki
2 łyżki cukru trzcinowego
2 szklanki wody
Lód

Granaty przekroić na pół i wycisnąć sok (najlepiej użyć do tego wyciskarki do cytrysów). Zostawić kilka pestek do dekoracji. Wodę wlać do garnka dodać cukier i rozpuścić, wystudzić. Sok z granatów, przelać do dzbanka, dodać syrop cukrowy, sok wyciśnięty z cytryny i 1 limonki oraz lód. Pozostałą limonkę dokładnie umyć i pokroić, dodać do lemoniady wraz z pestkami granatu.

Jagodowa lemoniada z szałwią i lawendą

½ szklanki jagód
4-5 lisków świeżej szałwii
3 kwiaty lawendy lub 1 łyżeczka suszonej lawendy
2 cytryny
3 łyżki cukru trzcinowego
2 szklanki wody
Lód

Do garnka wlać 1 szklankę wody, dodać cukier, lawendę, szałwię i jagody. Gotować przez 10 minut na małym ogniu. Powstały syrop przecedzić przez sitko i wlać do dzbanka. Dodać wodę, sok z cytryn i kostki lodu. 

Lemoniada arbuzowa z pieprzem

Ćwiartka arbuza
1 cytryna
2 łyżki miodu
¼ łyżeczki świeżo mielonego czerwonego pieprzu
1 szklanka wody
Lód


Arbuza pokroić na mniejsze kawałki, wyjąć pestki i wrzucić do sokowirówki lub przetrzeć na sitku. Tak powstały sok przelać do dzbanka, dodać sok z cytryny, miód i pieprz. Schłodzić, przed podaniem wrzucić kostki lodu.

4/24/2016

Kokosowa kasza jaglana z jabłkami, śliwkami i figami





Niedziela. Jeśli najczęściej spędzacie ten dzień chorując na "Już Jutro Poniedziałek", mam dla Was sprawdzoną kurację. Duuuży talerz powyższego deseru z jaglanki i owoców, łóżko plus dobra książka. Efekty już od pierwszej porcji.

½ szklanki kaszy jaglanej
2 łyżki cukru trzcinowego
400 ml mleka kokosowego
100 ml wody

jabłka, śliwki, figi (ilość według uznania)
½ łyżeczki cynamonu
1 łyżka cukru trzcinowego
wiórki kokosowe do dekoracji


Kaszę opłukać na sitku. Do garnka wsypać kaszę i cukier,  zalać mlekiem, wymieszać i zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem przez około 20 minut,  mieszając od czasu do czasu. Dolewać co jakiś czas wodę do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić na mniejsze kawałki. Śliwki i figi umyć, pokroić. Wrzucić do garnka, wsypać cukier, cynamon i wlać 1 łyżkę wody. Smażyć przez około 10 minut, aż owoce zmiękną.

Kaszę podawać z owocami na wierzchu, posypanymi wiórkami kokosowymi. 



3/25/2016

Migdałowy mazurek z polewą z białej czekolady










Wersji mazurków jest mnóstwo i pewnie każdy przygotowuje je na swój sposób. Mój jest migdałowy i oprócz zmielonych migdałów w cieście, udekorowany jest całymi, solonymi i prażonymi migdałami. Kruche ciasto najlepiej przygotować poprzedniego dnia i zostawić na noc, dzięki czemu skruszeje.

Ciasto:
200 g masła
200 g mąki
50 g mielonych migdałów
80 g cukru pudru
2 żółtka
szczypta soli

Z podanych składników zagnieść ciasto. Formę do pieczenia wysmarować masłem, wylepić ciastem spód i włożyć na godzinę do lodówki. Piec w temperaturze 200 stopni przez 20 minut. 

Polewa:
200 g czekolady białej
5 łyżek śmietany kremówki

Prażone solone migdały na wierzch

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej lub w garnku na bardzo małym ogniu, wlać śmietanę i wymieszać. Migdały pokroić (zostawić kilka całych do dekoracji), rozrzucić na upieczonym cieście, zalać polewą i udekorować resztą migdałów.




3/14/2016

Babka pomarańczowa z lukrem z granatu













Biorąc pod uwagę tematykę tej strony, chyba nikogo nie zdziwi fakt, że moją ulubioną częścią Wielkanocy jest jedzenie. Święta już niedługo, dlatego warto zabrać się za planowanie pysznego menu. Babka, którą widzicie jest bardzo łatwa w przygotowaniu. Woda z kwiatów pomarańczy nadaje jej egzotyczny aromat. Do lukru dodałam sok z granatu, dzięki któremu uzyskałam pastelowy różowy kolor a Pani babka wygląda pięknie!

190 g mąki
200 g masła
4 jajka
110 g cukru pudru
150 g jogurtu naturalnego gęstego
1/2 łyżeczki sody
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
skórka starta z 1 pomarańczy
1 łyżka wody z kwiatów pomarańczy

1 granat
garść pistacji do dekoracji

Lukier:

3/4 szklanki cukru pudru
4 łyżki soku z granatu


Masło utrzeć z cukrem pudrem na puszystą masę. Dodać jajka i stale mieszając wlać jogurt i wsypać mąkę z proszkiem i sodą. Dodać skórkę i wodę pomarańczową, wymieszać i przelać masę do formy wysmarowanej masłem. Babkę piec w 170 stopniach przez godzinę. 
Po wystudzeniu przygotować lukier. Do miski  wsypać cukier puder, wlać sok z połowy granatu i wymieszać na gładką masę. W razie konieczności dodać więcej cukru lub soku, aby otrzymać odpowiednią gęstość. Polać lukrem ciasto, ozdobić pestkami i pistacjami.




2/09/2016

Waniliowe magdalenki z malinami













Ostatnio na Love Affair On A Plate pojawiło się duuużo słodkich przepisów, ale nie mogłam się oprzeć i nie wrzucić jeszcze jednego! Magdalenki to klasyka, której nikomu przedstawiać nie trzeba, ale każda ich wersja jest trochę inna.  Bardzo lubię ten delikatny, maślano-waniliowy smak. Do moich dodałam maliny, które zamroziłam zeszłego lata. Są pyszne!

Przepis na 24 magdalenki

150 g mąki 100 masła
2 jajka
100 cukru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
laska wanilii
skórka i sok z połowy cytryny

maliny
cukier puder 

Masło rozpuścić i wystudzić. Jajka utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dodać skórkę i sok z cytryny, ziarenka wanilii. Wsypać mąkę z proszkiem do pieczenia, wlać masło i dokładnie wymieszać. Formę od magdalenek wysmarować masłem i oprószyć mąką, nadmiar strząchnąć. Ciasto nakładać łyżką do wgłębień w foremce, dodać maliny (maksymalnie 3). Piec około 15 minut w 190 stopniach do momentu, aż nabiorą złotego koloru. Po wyjęciu posypać cukrem pudrem.


1/25/2016

Mini pączki z serkiem mascarpone i kardamonową polewą











Co prawda tłusty czwartek jeszcze przed nami, ale dobrze jest przygotować się wcześniej. Mini pączki z serkiem mascarpone robi się naprawdę szybko - to dobry pomysł na deser last minute. Trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej temperaturze smażenia - zbyt niska sprawi, że nasiąkną tłuszczem, a w zbyt wysokiej zarumienią się zbyt szybko, lub przypalą, a środek pozostanie surowy. Warto też pamiętać o prostej zasadzie: mini pączków można zjeść więcej!

250 g serka mascarpone
2 żółtka
1 jajko
3 łyżki cukru pudru
1 i 3/4 szklanki mąki
1/2 łyżeczki sody
1/2 łyżeczko proszku do pieczenia

około 1 litra oleju do smażenia
cukier do obtoczenia pączków

Polewa:
sok z połowy cytryny
około 5 łyżek cukru pudru

szczypta kardamonu


Mascarpone wymieszać z żółtkami i jajkiem. Dodać przesianą mąkę, proszek do pieczenia, sodę i cukier. Dokładnie wymieszać. Ciasto przełożyć na podsypany mąką blat i formować w dłoniach kulki wielkości orzecha włoskiego. W  garnku rozgrzać olej do temperatury 175ºC. Smażyć pączki około 3 minut z dwóch stron. Usmażone pączki odkładać na papier do odsączenia. Jeszcze ciepłe obtoczyć w drobnym cukrze
Wycisnąć sok z cytryny, dodawać partiami cukier puder i kardamon, mieszać. Jeśli polewa będzie zbyt rzadka wsypać więcej cukru. Lukrem polać pączki.




1/21/2016

Bezglutenowe gryczane gofry z masłem migdałowym, dżemem truskawkowym i karmelizowanym bananem










Wyobraź sobie coś, co smakuje jak niebo. Jest pyszne, słodkie, a w dodatku zdrowe. A teraz wyobraź sobie, że zaczynasz tym dzień!
Oprócz dobroczynnego wpływu na organizm, mąka gryczana nadaje również wypiekom charakterystyczny orzechowy posmak. Mogę Was zapewnić, że w połączeniu z masłem migdałowym takie gofry są absolutnie pyszne! Użyłam truskawkowego dżemu, ale najlepiej użyć takiego, jaki sami najbardziej lubicie.

Migdały do przyrządzenia masła możecie zastąpić orzechami. Wszystkie czynności z przepisu będą wyglądały dokładnie tak samo.


Masło migdałowe:

200 g migdałów
2 łyżki oleju arachidowego
łyżeczka cynamonu
łyżka miodu
1/2 łyżeczki soli

Migdały  uprażyć na suchej patelni, mieszając od czasu do czasu. Wystudzić. Umieścić w blenderze, wlać olej i miksować przez około 15 minut. Musi powstać gładka, jednolita masa. Na koniec dodać cynamon, miód i sól, zmiksować ponownie.

Gofry:

3 żółtka
3 białka
150 g mąki gryczanej
3 łyżki cukru trzcinowego
50 g roztopionego masła
250 ml mleka

Żółtka utrzeć z cukrem, wlać mleko i wystudzone masło. Wsypać mąkę i delikatnie połączyć z ubitą pianą z białek. Z powstałego ciasta smażyć gofry. 

Karmelizowane banany:

2 banany
łyżeczka masła
łyżka cukru trzcinowego
łyżka miodu

Na patelni rozpuścić masło, wsypać cukier, gdy się rozpuści włożyć przekrojone wzdłuż banany. Karmelizować około 5 minut, aż nabiorą złotej barwy. 

Będziemy jeszcze potrzebować:

dżem truskawkowy
miód / syrop klonowy / syrop z agawy
orzechy włoskie

Gofry posmarować masłem migdałowym i dżemem, na wierzchu ułożyć banany, polać miodem i posypać orzechami.


1/15/2016

Sernik z polewą toffi i solą wędzoną








 






Dzisiejszy przepis to owoc mojej wielkiej miłości do słodko-słonych deserów. Sernik na maślanym spodzie, z białą czekoladą i polewą toffi z solą wędzoną to dla mnie połączenie idealne. Sól wędzona w płatkach w tym serniku sprawdziła się świetnie!

Spód:
300 g ciasteczek maślanych 
40 g masła
1 czekolada biała
50 g płatków migdałowych


1 kg zmielonego twarogu
250 g serka mascarpone
2 jajka
4 żółtka
1 szklanka cukru pudru

Polewa:
50 g masła
100 cukru
100 ml śmietany kremówki
1 łyżeczka soli wędzonej (najlepiej Maldon)

Ciasteczka razem z roztopioną czekoladą, masłem i migdałami zmielić w blenderze na gładką pastę. Wyłożyć nią dno tortownicy, mocno uklepując. Wstawić do lodówki.
Za pomocą miksera utrzeć cukier puder z serami, dodać stopniowo jajka i żółtka.
Masę serową wylać na spód z ciasteczek.
Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Na dno piekarnika postawić formę do pieczenia. Zagotować wodę w czajniku. Do formy na dnie piekarnika wlać wrzącą wodę z czajnika (2/3 objętości formy). Piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 140 stopni i piec przez 80 minut. Wstawić do lodówki, na minimum 3 godziny a najlepiej na noc.
Przygotować sos: masło rozpuścić w garnku z grubym dnem, wsypać cukier i mieszać. Gdy składniki się połączą stopniowo wlewać śmietanę, mieszać i gotować około 10-15 minut, aż sos zgęstnieje, dodać sól. Wylać na ostudzony sernik. 



1/08/2016

Migdałowa jaglanka z nasionami chia, karmelizowanymi bananami i jagodami












Jaglanka na mleku migdałowym to samo zdrowie, a w dodatku jest pyszna. Karmelizowane banany wnoszą to śniadanie na nowy poziom smakowitości. Nie można sobie wymarzyć lepszego początku dnia!


2 szklanki mleka migdałowego
1/2 szklanki płatków jaglanych
3 łyżeczki nasion chia
1 banan
łyżka miodu

orzechy/migdały
jagody lub inne ulubione owoce


Mleko wlać do garnka, wsypać płatki i nasiona chia, gotować na małym ogniu przez około 15 minut. Mieszać co jakiś czas żeby płatki nie przywarły do dna i nie przypaliły się. 
Na patelnię wlać miód, dodać przekrojonego na pół banana i smażyć, aż nabierze złotego koloru. 
Jaglankę przelać do miski, na wierzch ułożyć banana, posypać orzechami i jagodami. 



1/03/2016

Chińskie puszyste bułeczki z pikantną wieprzowiną














Jeśli w nowym roku postanowiliście zgubić trochę świątecznych kilogramów, to proponuję odłożyć te plany jeszcze o kilka dni. Po spróbowaniu tych bułeczek, nie będziecie chcieli się od nich oderwać! Delikatne ciasto wygląda zachęcająco, ale najlepsze jest to, co znajduje się w środku - pyszny mięsny farsz z sosem sojowym, ostrygowym, marchewką, czosnkiem i miodem. Smacznego! 

Przepis na ciasto pochodzi z książki Goka Wana "Kuchnia chińska według Goga", którą znalazłam pod choinką ;)


Ciasto:

saszetka drożdży (7 g)
500 g mąki 
310 ml ciepłej wody
3 łyżki cukru
2 łyżki oleju arachidowego

Farsz:

200 g polędwicy wieprzowej
ząbek czosnku
2 łyżki sosu sojowego ciemnego
łyżka sosu ostrygowego
łyżka sosu hoi sin
łyżeczka miodu
1/2 łyżeczki sproszkowanego chili
1/2 łyżeczki sproszkowanego imbiru
sól 

marchewka
2 szalotki
szczypiorek
olej arachidowy do smażenia



Do miski wrzucić suche składniki na ciasto, wlać olej i połowę wody, zacząć wyrabiać rękami, dolewając co jakiś czas wodę. Ciasto powinno być jednolite i gładkie. Przykryć miskę z ciastem czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1,5 godziny. 
W międzyczasie przygotować nadzienie. Polędwice pokroić na cienkie kawałeczki, marchew obrać i posiekać w kostkę, szalotkę w piórka. Rozgrzać w woku olej, wrzucić mięso, wlać sos sojowy, ostrygowy i hoi sin, smażyć około 5 minut. Dodać resztę przypraw, czosnek, marchew, szalotki i miód. Przykryć i dusić jeszcze 5 minut. Zdjąć z ognia i odstawić. 
Ciasto wyjąć na stolnicę, oprószyć mąką, zagnieść ponownie i podzielić na 15 części. Uformować z nich kulki i rozpłaszczyć. Na każdy placek nakładać około 2 łyżeczek farszu, zlepić brzegi i odstawić bułeczki na 15 minut do ponownego wyrośnięcia (przykryć ścierką żeby nie wyschły).
Na dno bambusowego koszyka włożyć papier do pieczenia, ułożyć pierwszą partię bułeczek. Zamknąć naczynie i gotować na dużym ogniu - parze przez 12-15 minut.