Powered by Jasper Roberts - Blog

1/28/2013

Pieczone warzywa + trzy sosy (kaparowy, aioli, serowy)







Pieczone warzywa* z trzema sosami są częściowo inspirowane przepisem z książki "Plenty" Yotama Ottolenghi. Częściowo, ponieważ tylko sos kaparowy pochodzi z oryginalnego przepisu, dwa pozostałe to mój dodatek. Właśnie sosy grają tutaj główną rolę - każdy z nich łączy się inaczej z poszczególnymi warzywami, tworząc w połączeniu z nimi zupełnie różne smaki.
Wybór warzyw jest tak naprawdę całkiem dowolny - dodajcie takie, jakie lubicie, lub na które akurat jest sezon, a jestem pewna, że smakować będą równie dobrze.


*użyłam: batatów, buraków, pietruszki, marchewek, ziemniaków, czerwonej cebuli i czosnku.

Warzywa umyć dokładnie, pokroić, wrzucić do formy. Pokropić oliwą, posypać pieprzem i solą, dodać gałązkę rozmarynu lub tymianku. Piec w 180 stopniach przez godzinę lub do momentu aż warzywa staną się miękkie.

Sos kaparowy:
sok z połówki cytryny
2 łyżki kaparów
łyżka syropu klonowego
łyżeczka musztardy dijon

Składniki wymieszać.

Aioli:
pół szklanki majonezu
ząbek czosnku
2 łyżki soku z limonki
sól

Wymieszać.

Sos serowy:
pół szklanki jogurtu naturalnego
świeżo starty parmezan
kawałek gorgonzoli
kilka łyżek serka kremowego typu philadelphia

Jogurt i serek podgrzać w garnku, dodać gorgonzolę, poczekać aż się rozpuści. Wrzucić parmezan. Podawać na ciepło.



1/24/2013

Maślane bułeczki z jajkiem sadzonym na szynce i beszamelem









Scones, angielskie maślane bułeczki, najczęściej kojarzą się głównie z ich podstawową wersją, podawaną do herbaty z dżemem, konfiturą lub innymi słodkimi dodatkami. Dlatego kiedy wczoraj dość przewrotnie zapowiedziałam dzisiejszy post na Facebooku, pojawiły się głosy zdziwienia. Jak wiele tradycyjnych i popularnych dań, scones doczekały się licznych ciekawych wariacji, dalej poszerzając apetyczną formułę maślanych angielskich bułeczek. Love Affair on A Plate nowym smakom mówi jak najbardziej "TAK!", dlatego dzisiaj przygotowałam swoje własną, absolutnie apetyczną, sconesową śniadaniową wariację.

PS: Jeśli interesuje Was przepis na stricte tradycyjne scones, zapraszam do mojego poprzedniego posta.


Bułeczki


225 g mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia

łyżeczka soli
70 g zimnego masła
3/4 szklanki maślanki


Wsypać mąkę do miski, dodać proszek do pieczenia i pokrojone w kostkę masło. Wymieszać mikserem lub szybko zagnieść rękami. Wsypać sól, wlać maślankę, dokładnie wymieszać*. Stolnicę podsypać mąką i wyłożyć ciasto. Rozwałkować na grubość około 2 cm, wyciąć placki za pomocą szklanki. Piec 12-15 minut w piekarniku nagrzanym do wysokiej temperatury (180-200 stopni) lub do zrumienienia bułek.



*ciasto powinno być miękkie i 'luźne'. Jeśli bardzo się będzie kleić do rąk dodać trochę więcej mąki.


Beszamel:

łyżka mąki
łyżka masła
200 ml mleka
pół łyżeczki musztardy dijon
biały pieprz
s&p


W garnku rozpuścić masło, dodać mąkę i zrobić zasmażkę. Wlać powoli mleko stale mieszając. Doprawić musztardą, solą i pieprzem. Gdy sos zgęstnieje zdjąć z ognia.

Plasterki szynki podsmażyć na maśle, wbić jajko. Bułeczki przeciąć, położyć szynkę z jajkiem i polać beszamelem. Posypać szczypiorkiem. Doprawić do smaku.


1/17/2013

Zapiekanka z makaronem, szpinakiem i migdałami







Czasem żeby przyrządzić smaczny obiad naprawdę nie potrzeba wiele. Jestem wielką fanką makaronu ze świeżym szpinakiem, ale miałam ochotę przygotować go trochę inaczej. Zapiekanka zawsze kojarzyła mi się z leniwym daniem, pozwalającym na dużą dowolność, i tak samo jest z tą dzisiejszą. Śmiało można do niej użyć dowolnych serów, jakie tylko macie pod ręką i dodać własnych ulubionych przypraw.


300 g makaronu (ja użyłam penne)
100 g sera pleśniowego typu lazur
250 g sera ricotta
1/2 szklanki startego parmezanu
szklanka gęstego jogurtu
1/2 szklanki śmietany kremówki
250 g świeżego szpinaku
100 g płatków migdałowych
ząbek czosnku
s&p

Makaron ugotować wg instrukcji na opakowaniu. Do garnka wlać śmietanę, jogurt, wrzucić sery, mieszać do momentu aż sery się roztopią. Dodać czosnek i doprawić solą i pieprzem. Formę do zapiekania wysmarować oliwą, wrzucić makaron i zalać sosem. Dodać szpinak, wymieszać. Na wierzch posypać płatki migdałowe. Piec w 180 stopniach przez 40 minut.


1/13/2013

Owsianka z granatem i żurawiną








Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia! A owsianka to certified classic. Jest zdrowa, ma dużo błonnika i zapewnia mnóstwo energii. Można ją zrobić na mleku (zwykłym lub sojowym) albo na wodzie, a ilość dodatków, z którymi można ją jeść, jest nieograniczona.

Poniżej możecie zobaczyć kilka innych  śniadaniowych propozycji.


Mleko wlać do garnka, wsypać płatki owsiane i suszoną żurawinę. Doprowadzić do wrzenia i na małym ogniu gotować około 5 minut. Dodać miód i cukier. Wlać do miski i dodać owoce.

1/04/2013

Sernik kokosowy na czekoladowym spodzie






Mam nadzieję, że wszystkie świąteczne resztki już dawno zjedliście, bo teraz czas na pyszną kaloryczną bombę! Puszysty sernik z mleczkiem kokosowym na mocno czekoladowym spodzie. Aromat kokosa jest lekko wyczuwalny, ale nie przytłacza. Ten deser to idealna propozycja na zbliżający się karnawał.

Spód:

100 g czekolady deserowej
2 łyżki cukru
1 łyżka kakao
100 g masła
pół szklanki mąki
2 jajka

Sernik:

5 jajek
1 kg sera trzykrotnie zmielonego
2 puszki mleka kokosowego (800ml)
szklanka cukru
1 opakowanie budyniu waniliowego

Spód: czekoladę z masłem rozpuścić. Jajka utrzeć z cukrem, wlać wystudzoną czekoladę. Wymieszać, wsypać mąkę i kakao, ponownie wymieszać. Wlać na spód tortownicy (22 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 20 minut w 170 stopniach. 

Masa serowa: mleko kokosowe wlać do garnka i gotować na małym ogniu około 30 minut, powinno się zredukować o połowę. Gdy wystygnie połączyć z serem. Oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z cukrem, nie przerywając mieszania dodawać ser z mlekiem kokosowym, wsypać budyń. Ubić pianę z białek i połączyć delikatnie z masą serową. Wlać na spód upieczonego brownie i piec w 160 stopniach w kąpieli wodnej przez 1,5 godziny.