Powered by Jasper Roberts - Blog

9/24/2011

Drożdzowy chlebek z cynamonem









Ten bardzo oryginalnie wyglądający cynamonowy chlebek zobaczyłam jakiś czas temu na blogu  Joy the Baker. Przyznam, że nie wiem czemu autorka nazwała go chlebem, bo tak naprawdę zdecydowanie więcej wspólnego ma z ciastem, ale najważniejsze jest to, że przepis jest świetny. To drożdżowe, puszyste ciasto jest wystarczająco słodkie żeby jeść je samo, bez żadnych dodatków, a do tego bardzo łatwo się je robi. Szczegółowe instrukcje przyrządzania tego ciasta/chleba znajdują się na blogu autorki przepisu. Ja do nadzienia zamiast gałki muszkatołowej dodałam kardamon, zmieniłam też trochę proporcje masła. Ciasto wygląda świetnie. Gorąco polecam.

2 i 3/4 szklanki mąki
1/4 szklanki cukru
saszetka drożdży (7g)
około 60 g roztopionego masła
2 jajka
pół łyżeczki soli
1/3 szklanki mleka
1/4 szklanki wody
cukier waniliowy lub esencja

Do miski wsypać 2 szklanki mąki, cukier, drożdże, sól. W rondelku rozpuścić masło, dolać mleko i wodę, przestudzić. Płynne składniki wlać do suchych i wymieszać za pomocą miksera. Dodać jajka i resztę mąki.  Gdy składniki się połączą, a ciasto nie będzie przywierało do brzegów miski, przykryć ścierką lub folią i odstawić w ciepłe miejsce na około godzinę. Ciasto powinno urosnąć. 
Cynamon, kardamon i cukier wymieszać w misce, rozpuścić masło. Ciasto rozwałkować (najlepiej jeśli będzie miało prostokątny kształt). Posmarować roztopionym masłem i posypać mieszanką. Pociąć na paski, nałożyć je na siebie i przeciąć na 6 części. Prostokątną formę* wyłożyć papierem, ułożyć części ciasta warstwami do góry. Piec w 180 stopniach przez 35 minut. 



*moja forma miała około 30 cm długości i 12 szerokości



9/21/2011

Mini pizze z serem camembert, ziemniakami i figami









Pizza kojarzy się chyba najczęściej z dodatkiem sosu pomidorowego i mozzarelli, Wiadomo, wersje jej mogą być bardzo różne - miejsca do pizzowych eksperymentów i wymyślania własnych odmian jest dużo. Dzisiejsze mini pizze to właśnie taki  pomysł, który okazał się bardzo udanym strzałem w dziesiątkę. Większość potrzebnych  produktów jest łatwo dostępna, ale żeby dodać im trochę charakteru trzeba będzie pewnie wybrać się na najbliższy (dobrze zaopatrzony!) bazarek i kupić wieńczące dzieło figi.

opakowanie sera camembert
4-5 fig
4 ziemniaki
czerwona cebula
tymianek
sól & pieprz
oliwa

Ziemniaki gotować w osolonej wodzie przez 5 minut. Gdy wystygną pokroić w plastry. Ciasto podzielić na 6 równych części. Z każdej części uformować placek. Posmarować oliwą, położyć ziemniaki, pokrojony ser i cebulę. Doprawić solą, pieprzem i posypać tymiankiem. Pizze piec przez 15 minut w 200 stopniach. Po wyjęciu z piekarnika na wierzchu ułożyć figi.



9/18/2011

Puszyste ciasto z jabłkami i brandy








Okres między końcem lata, a początkiem jesieni to najlepsza pora dla jabłek. Sezon na antonówki już trwa, więc postanowiłam je wykorzystać. Dzisiejsze ciasto jest bardzo łatwe w przyrządzeniu, a oferuje smaczne i dobrze dobrane połączenie smaków. Jabłka maczane w brandy z cukrem waniliowym i goździkami sprawią, że ciężko będzie nie pokusić się o dokładkę.

200 g mąki
szklanka cukru brązowego
200 g masła
3 jajka
łyżeczka proszku do pieczenia

około 6 jabłek antonówek
3 łyżki brandy
opakowanie cukru z prawdziwą wanilią
około 3 łyżek soku z cytryny
5 goździków

Jabłka obrać, pokroić na ósemki, usunąć gniazda nasienne. Do miski wlać alkohol i sok z cytryny, wrzucić jabłka, posypać cukrem waniliowym, dodać goździki i wymieszać. W międzyczasie przygotować ciasto.
Miękkie masło utrzeć za pomocą miksera z cukrem. Dodać jajka, dobrze wymieszać. Wsypać mąkę i proszek do pieczenia. Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia, wlać masę i na wierzchu ułożyć jabłka. Piec w 180 stopniach przez 40-50 minut. Po upieczeniu posypać cukrem pudrem.



9/12/2011

Tagliatelle z kurkami i parmezanem











Bardzo lubię grzyby. Kiedy byłam mała, chodziłam zbierać je z moim dziadkiem i nadal miło to wspominam. Kurki* (oficjalna nazwa "pieprznik jadalny") pojawiły się już jakiś czas temu, ale dopiero teraz trafiły na mojego bloga. Delikatne w smaku, wspaniale łączą się z cebulą, śmietaną i ziołami. Sam przepis jest bardzo prosty, a danie wyjątkowo smaczne.


Kurki umyć, pokroić i podsmażyć z cebulą na oliwie. Dodać śmietanę i czosnek. Doprawić solą, pieprzem i ziołami. Makaron ugotować wg instrukcji na opakowaniu i połączyć z sosem. Posypać startym parmezanem.


* Swoją drogą, jeśli wiecie skąd wzięła się ta nazwa, napiszcie o tym w komentarzach!




9/06/2011

Gruszkowo-selerowa zupa krem ze świeżym imbirem







Bardzo lubię jesień i nie mogę już się jej doczekać. Do spadających z drzew, kolorowych liści, zbierania kasztanów i wszelkich innych związanych z nią spraw mamy jeszcze trochę czasu, ale dzisiejszy post jest już trochę jesienny. Przepis na tą gruszkowo-selerową zupę znalazłam w Olive Magazine. Bardzo mi smakowała i była wyjątkowo przyjemna jako pewien przedsmak wszystkich nadchodzących jesiennych dań. Kiedy tylko sezon na warzywa dyniowate będzie w pełni będziecie mogli na pewno się ich tutaj spodziewać.
3 średniej wielkości gruszki
1 seler
0,5 litra bulionu warzywnego
2 szalotki
świeży imbir (około 1 cm)
sól

Do garnka wlać oliwę, podsmażyć pokrojone szalotki, seler i imbir. Po około 5 minutach wlać bulion i dodać gruszki. Gotować przez 20 minut aż warzywa staną się miękkie. Zmiksować i doprawić solą.