Powered by Jasper Roberts - Blog

8/29/2011

Mini tarty z kremem patissiere i jeżynami




Przepis na creme patissiere z książki M. Roux Jajka


Poszukiwanie jeżyn w tym roku było dla mnie prawdziwym utrapieniem. Kiedy w końcu udało mi się je kupić i wróciłam z nimi do domu, od razu wzięłam się za przygotowanie tych tartaletek. Wyszły świetnie, a satysfakcja z ostatecznie udanych poszukiwań tylko zwiększyła przyjemność z robienia i jedzenia ich. Creme patissiere (czyli po prostu krem cukierniczy) bardzo łatwo jest zrobić samemu - smakuje wtedy o wiele lepiej niż gotowy, kupny.

Przepis na kruche ciasto jest tutaj

Foremki do tart wysmarować masłem. Ciasto wyjąć z lodówki, wylepić spód i brzegi foremek. Ponakłuwać widelcem. Piec przez 20-25 minut w 180 stopniach. Na upieczone i wystudzone ciasto wlać krem i udekorować owocami.




8/24/2011

Tarta pomidorowa z owczym serem





Bardzo lubię robić zakupy na bazarach, bo prawie zawsze można znaleźć tam coś ładnego. Zazwyczaj kupuję najpierw to co mi się podoba, a dopiero potem zastanawiam się co z tego zrobić. Tak też było w przypadku tej pomidorowej zbieraniny. Zdecydowałam się w końcu na tartę, na której wszystkie te kolory i kształty prezentowały się najlepiej. Z owczym serem, taka tarta smakuje naprawdę świetnie, a jest przy tym bardzo mało pracochłonna (spód jest z gotowego ciasta francuskiego).


opakowania ciasta francuskiego
pół kg pomidorów
świeży tymianek
owczy ser (np. bryndza)
Ciastem francuskim wyłożyć formę do tarty. Pomidory pokroić, ułożyć na cieście. Polać oliwą, dodać tymianek i posolić. Piec w 180 stopniach przez 40-50 minut. Posypać serem po upieczeniu.


8/19/2011

Granola z syropem klonowym








Granola chodziła za mną od kiedy jakiś czas temu jadłam ją w bistro Charlotte - chleb i wino. Była naprawdę bardzo dobra (polecam!), więc postanowiłam przyrządzić własną. Do swojej wersji granoli dodałam m.in. syrop klonowy, rodzynki i cukier migdałowy. Wyszła równie smaczna. Ostatnio zaczynam nią każdy dzień.

100 g orzechów włoskich
100 g płatków migdałowych
100 g pestek słonecznika
100 g pestek dyni
100 g żurawiny suszonej
50 g rodzynek
200 g płatków owsianych
200 g płatków orkiszowych
1 łyżka oleju
5 łyżek syropu klonowego
2 łyżki miodu
2 łyżki cukru migdałowego

Orzechy, pestki, płatki, olej, miód, syrop klonowy i cukier wymieszać. Formę do pieczenia wyłożyć papierem i wsypać zawartość. Piec w 150 stopniach przez godzinę, mieszając od czasu do czasu. Na 10 minut przed końcem dodać płatki migdałowe. Po wyjęciu z piekarnika dorzucić żurawinę i rodzynki. Podawać z jogurtem i owocami.



8/17/2011

Zupa krem z cukinii i kalarepy z serem pleśniowym i ziarnami słonecznika








Zupy krem mają to do siebie, że naprawdę nietrudno sprawić by prezentowały się ładnie - ich intensywny, jednolity kolor łatwo przykuwa uwagę i ma w sobie wiele uroku. Dzisiejsza zupa z cukinii i kalarepy sama w sobie jest prosta w smaku, ale śmietana z serem pleśniowym i pestkami słonecznika świetnie z nią współgra i "podkręca" jej smak. Nawiązując do dominującego w dzisiejszym poście koloru zielonego, załączam kilka zdjęć z niedawnego wyjazdu.

4 małe cukinie
1 kalarepa
pół litra bulionu
śmietana 18%
ser pleśniowy (np. roquefort)
pestki słonecznika
sól

Kalarepę i cukinie pokroić, dodać do gotującego się bulionu. Po około 15 minutach, gdy warzywa staną się miękkie, zmiksować zupę i doprawić solą. Śmietanę wymieszać z serem (w celu uzyskania jednolitej konsystencji użyć blendera). Pestki słonecznika smażyć przez chwilę na suchej patelni, posypać nimi zupę.






8/10/2011

Pizza z ricottą, grzybami i sadzonym jajkiem







Byłam ostatnio na spacerze w warszawskim Zoo, które przechodzi teraz wiele pozytywnych zmian. Powstają nareszcie większe, ulepszone wybiegi, a ilość mieszkańców zoo również się powiększa - wśród najnowszych przybyszy zobaczyć można między innymi małego mrówkojada, irbisy, małą pandę i hipopotama Pelagię.  
W Zoo dzieje się naprawdę dużo, ale równie dużo dzieje się na pizzy, którą przyrządziłam po powrocie. Przepis na podobną do niej znalazłam w którymś z niedawnych numerów Jamie Magazine i posłużył mi on za inspirację. Najważniejszym składnikiem jest tu zdecydowanie ricotta, która wraz z chrupkim ciastem nadaje tej pizzy cały jej charakter. Z innymi składnikami można śmiało trochę poeksperymentować - myślę, że z powodzeniem można by zastąpić pieczarki kurkami, na które dopiero co zaczął się sezon.

Ciasto:
450 g mąki
1 saszetka drożdży (7 g)
łyżeczka soli
pół łyżeczki cukru
250 ml ciepłej wody
3 łyżki oliwy

Do miski przesiać mąkę i dodać pozostałe składniki, wymieszać, przykryć ścierką lub folią i odstawić w ciepłe miejsce na 2 godz. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

ser ricotta 250 g
szałwia
tymianek
500 g grzybów (kurki, pieczarki, podgrzybki)
1 cebula
jajka (wg uznania)
kilka plastrów szynki
s&p

Cebulę, tymianek, szałwię i grzyby podsmażyć na patelni. Piekarnik nagrzać do maksymalnej temperatury. Blachę wysmarować oliwą i wyłożyć na nią ciasto. Rozsmarować na wierzchu ricottę, dodać grzyby z cebulą i szynkę. Piec 30 minut w maksymalnej temperaturze. Wyjąć pizzę i wbić na wierzch jajka. Piec jeszcze 10 minut lub do momentu aż jajka się zetną.






8/06/2011

Drożdżowe tosty ze śliwkami, miodem i tymiankiem




Tostoracuchy, ew. tostociasto. Obie te nazwy dobrze oddają charakter dzisiejszego dania. Podobne do grzanek francuskich, ale zrobione z ciasta drożdżowego zamiast chleba, tosty te przypominają w smaku racuchy. Są bardzo słodkie, dlatego żeby "stonować" trochę ich smak użyłam dobrego śliwkowego sosu.
Nie trzeba koniecznie wykorzystywać ciasta drożdżowego - danie będzie równie dobre jeśli użyjecie chałki lub starego pieczywa.

ciasto drożdżowe (lub chałka/pieczywo)
2 jajka
łyżka cukru waniliowego
3 łyżki mleka

Jajka wbić do głębokiego talerza, wlać mleko i wsypać cukier waniliowy. Dokładnie wymieszać/roztrzepać. Pokroić ciasto i zanurzać w masie jajecznej. Na patelni rozgrzać masło i smażyć z dwóch stron aż staną się złocisto-brązowe. Podawać ze śliwkami. 



8/03/2011

Makaron z pieczonymi warzywami







Czy to nie wygląda zachęcająco?:) Kiedy patrzę na tak przyrządzony makaron od razu nabieram apetytu. W zasadzie można powiedzieć, że to danie 'jednogarnkowe'. Warzywa wystarczy pokroić, polać oliwą i włożyć do piekarnika, reszta robi się sama! Danie proste, kolorowe i zdrowe. Makaron, warzywa i zioła to bardzo naturalne połączenie, a przy wspólnym pieczeniu wszystkie te fantastyczne smaki przenikają się tworząc pyszny sos. Idealne na letni obiad.
cukinia
bakłażan
2 pomidory
papryka
świeża bazylia i tymianek
ulubiony makaron
parmezan

Warzywa umyć i pokroić. Do żaroodpornej formy wlać oliwę, włożyć warzywa, dodać zioła, posolić i piec aż staną się miękkie (około 40 minut). Makaron ugotować wg instrukcji na opakowaniu. Połączyć z warzywami, dodać zioła i posypać startym parmezanem.