Powered by Jasper Roberts - Blog

9/23/2010

Ciastka z masłem orzechowym i czekoladą





Bardzo lubię masło orzechowe, mimo że jest trochę zapychające i czasem mam wrażenie, że utknie mi w gardle, to odpowiada mi jego smak. Masło może być też jednym ze składników potraw i to nie tylko słodkich. Możliwości jest wiele. W dzisiejszym przepisie peanut butter gra główną rolę.


szklanka cukru brązowego
cukier waniliowy
pół kostki masła
1,5 szklanki mąki
jajko
pół łyżeczki proszku do pieczenia i sody
szklanka masła orzechowego
pół tabliczki czekolady (pokrojonej na małe kawałki)

Masło utrzeć za pomocą miksera z masłem orzechowym , dodać cukier brązowy i waniliowy, dobrze wymieszać, dodać jajko. Na końcu wsypać mąkę, proszek i sodę. Dodać czekoladę. Z ciasta formować kule i obtoczyć je w cukrze. Układać na blaszce do ciast wyłożonej pergaminem. Piec 15 minut w 180 stopniach, wykładać na ręcznik papierowy. Ciastka po wyjęciu z piekarnika będą miękkie, ale później robią się krucho-twarde.

9/22/2010

Placki z cukinii



Kolejna potrawa z cyklu "szybko i łatwo". Jestem wielką fanką cukinii. Dużo fajnych rzeczy można z niej zrobić, to takie wielofunkcyjne warzywo.

2 cukinie
garść natki pietruszki

garść świeżej mięty
garść koperku
łyżeczka ostrej papryki

sól, pieprz
jajko

pół szklanki mąki

Cukinie umyć (ja jej nie obieram - lubię ten zielony kolor skórki w plackach), zetrzeć na tarce, dodać zioła, przyprawy, jajko i mąkę. Wymieszać, smażyć na oliwie.

9/20/2010

Smażona sowa






Kania vel Sowa. Grzyb bardzo ładny i mój ulubiony. Odpowiednio przyrządzony smakuje zupełnie nie jak grzyb, a jak pyszny kotlet schabowy. Wobec tego, jego dzisiejsza metamorfoza w kotleta nie powinna być zaskoczeniem.

jajko
bułka tarta
sól, pieprz
oliwa
kania

Jeśli sowa jest duża - pokroić. Zanurzyć w rozmąconym jajku, doprawiać solą i pieprzem, obtoczyć w bułce i smażyć na oliwie z obu stron na złoty kolor.


9/19/2010

Turkish delight






Skończyłam czytać niedawno książkę Orhana Pamuka Stambuł, moja przyjaciółka poleciała na wakacje do Turcji, cóż innego mogłabym zrobić jeśli nie lokum - tureckie słodycze, małe kwadraty o galaretowato-żelkowatej konsystencji. Deser rodem z osmańskiej pałacowej kuchni.

szklanka cukru
4 łyżki mąki ziemniaczanej (może być też ryżowa lub kukurydziana)
3/4 szklanki wody
1 łyżeczka octu
łyżka wody różanej lub pomarańczowej
olej migdałowy (niekoniecznie)
cukier puder, orzechy, migdały, pistacje etc do obtoczenia

W garnku z wodą rozpuścić cukier, poczekać aż się zagotuje. Dodać mąkę i wymieszać. Wlać ocet i wodę różaną, gotować na małym ogniu przez 2 minuty. Formę do ciasta wysmarować olejem migdałowym lub masłem, wylać na spód ostudzoną masę i włożyć do lodówki. Gdy zastygnie wyjąć z formy, pokroić i obtoczyć w cukrze pudrze, wiórkach lub czymkolwiek co Wam przyjdzie do głowy.


9/17/2010

Gulasz z piwem w cieście francuskim





Wykonanie jest trochę pracochłonne, ale nadzienie można przygotować dzień wcześniej. Można nawet nie robić z gulaszu zapiekanki i darować sobie ciasto francuskie, zjeść z ryżem lub pieczonymi ziemniakami. Ja jednak uważam, że ciasto francuskie idealnie pasuje do tego typu dań, a gulasz przykryty czapą z ciasta wygląda pięknie.

2 czerwone cebule
2 marchewki
2 ząbki czosnku
5 pieczarek
kg wołowiny na gulasz (pokrojonej w kostkę)
puszka ciemnego piwa (ja dodałam guinessa)
przyprawy: rozmaryn, papryka słodka, pieprz, sól
200 g sera cheddar
oliwa
3 łyżki mąki
opakowanie ciasta francuskiego
jajko

W garnku (najlepiej żeliwnym) smażyć cebulę przez 10 minut, dodać czosnek, pokrojone grzyby i marchew. Wymieszać, zwiększyć ogień następnie dodać mięso, rozmaryn i przyprawy. Smażyć na dużym ogniu przez 5 minut, wlać piwo, wsypać mąkę, dobrze wymieszać i doprowadzić do wrzenia. Włożyć do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 1,5 godziny. Po tym czasie wyjąć garnek z piekarnika, zamieszać i dodać połowę startego sera. Wstawić ponownie do piekarnika na godzinę. Wyjąć i odstawić do wystygnięcia. W tym czasie formę żaroodporną wysmarować masłem i wyłożyć spód oraz brzegi ciastem francuskim (zostawić kawałek ciasta na górę) tak, by jego krawędzie wystawały poza formę ze wszystkich stron. Przełożyć mięsne nadzienie do formy, posypać resztą sera i przykryć pozostałym kawałkiem ciasta, zlepić brzegi, naciąć nożem w kratkę i posmarować rozmąconym jajkiem. Piec pół godziny.




9/16/2010

Drożdżowe racuchy z jabłkami





Tym razem placki drożdżowe. Ponieważ sezon jabłkowy pełną parą, to nie wyobrażam sobie innych owoców do tego przepisu. Przy okazji dziękuję Chantel i Anecie za zaproszenie do zabawy w "lubię". Brałam już w niej udział, a moje odpowiedzi można przeczytać tu.

pół kg mąki
50 g świeżych drożdży
szczypta soli
3 łyżki cukru
jajko
1,5 szklanki mleka
4 jabłka (szara reneta)
łyżeczka cynamonu

Mąkę wsypać do miski, dodać sól i cynamon, wymieszać. Pośrodku zrobić wgłębienie, wkruszyć drożdże i zasypać je cukrem. Wlać połowę szklanki ciepłego mleka i odstawić na 15 min. Następnie wbić jajko, wlać resztę mleka i wymieszać. Odstawić na pół godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto wyrośnie dodać pokrojone jabłka, wymieszać. Smażyć na oleju, na złoty kolor.

9/15/2010

Zupa krem z dyni z imbirem i białym winem





 
Zupy-kremy to prościzna. Wystarczy wziąć ulubione warzywa, pokroić jakkolwiek, zmiksować i doprawić. Nie trzeba ich długo gotować, są zdrowe i mają bajeczne kolory. Był taki okres, że robiłam je codziennie, z żółtych cukinii, z brokułów, z groszku i pesto, z porów, z kukurydzy, z soczewicy, ze szparagów. Czuję, że ta fiksacja niedługo powróci.

kawałek dyni
szklanka białego wytrawnego wina
2 marchewki
4 pomidory
świeży imbir
1,5 l bulionu

Dynie, pomidory i marchew obrać, pokroić i wrzucić do gotującego się bulionu. Wlać wino, poczekać aż warzywa zrobią się miękkie. Na tarce zetrzeć imbir i dodać do zupy. Zmiksować, doprawić solą.


9/13/2010

Risotto z grzybami








Grzybowe obsesje. Niedawno zrobiłam coś w rodzaju potrawki. Borowiki usmażyłam z cebulką na maśle, dodałam czosnek a na końcu łyżkę śmietany. Zjadłam z grzankami z razowego chleba na zakwasie. Teraz przyszedł czas na risotto. Niech leśny aromat wypełni Wasze domy!!

pół kg mieszanych grzybów (kurek, podgrzybków, prawdziwków)
500 g ryżu do risotto np. arborio
1 cebula
oliwa (użyłam truflowej)
szklanka białego wytrawnego wina
1,5 litra bulionu
parmezan
natka pietruszki
3 łyżki masła
sól, pieprz
pół cytryny

Grzyby i cebulę smażyć na oliwie truflowej (około 20 – 30 minut). Doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Do garnka o grubym dnie wlać oliwę i wsypać ryż. Smażyć do czasu ,gdy zrobi się szklisty, następnie dodać wino. Mieszać, a gdy wyparuje wlać chochlę gorącego bulionu. (Mieszać cały czas, ryż musi wypić bulion). Czynność należy powtarzać do momentu, aż ryż wchłonie ostatnią porcję bulionu (powinno to zająć 20 – 30 minut). Dodać usmażone grzyby, starty parmezan, masło i natkę. Doprawić solą i pieprzem. Wymieszać. Podawać posypane wiórkami parmezanu.



9/10/2010

Sałatka ze smażoną wątróbką i radicchio




Taką samą sałatkę jadłam w Absyncie u Kręglickich. Ponieważ nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych do zrobienia (przynajmniej jeśli chodzi o gotowanie), postanowiłam ją odtworzyć. Wyszła bardzo dobra.


30 dag kurzej wątróbki

cebula czerwona

sałata radicchio

sól

ocet balsamiczny (kilka łyżek)

łyżka miodu

łyżeczka musztardy

pół szklanki oliwy

pół cytryny


Wątróbkę dokładnie umyć, pokroić i usmażyć razem z cebulą na oliwie z oliwek. Po chwili wlać ocet balsamiczny, doprawić solą i smażyć około 10 minut (do momentu aż ocet wyparuje).

Przygotować sos: wycisnąć sok z cytryny, wymieszać z oliwą, dodać miód i musztardę.

Pokroić radicchio, wymieszać z ciepłą wątróbką i cebulą, polać sosem.



9/09/2010

Key lime pie






Nie ma to jak pyszne ciasto z limonek ze słonecznej Florydy, zwłaszcza w takie szaro-deszczowe dni. Bezę na wierzchu można zastąpić ubitą śmietaną kremówką.

opakowanie ciastek pełnoziarnistych
pół kostki masła
2 łyżki cukru brązowego
4 limonki
puszka mleka skondensowanego słodkiego
3 jajka
2 łyżki cukru pudru

Przygotować spód: masło roztopić i wlać do pokruszonych ciastek, dodać cukier brązowy, wymieszać. Przygotowaną kruszonką wyłożyć spód i brzegi formy do tarty. Piec 10 minut w 180 stopniach. Nadzienie: do miski wycisnąć sok z limonek, dodać mleko i żółtka. Wymieszać i wylać na podpieczone i wystudzone ciasto. Ubić na sztywno pianę z białek i cukru, wyłożyć na wierzch limonkowego kremu. Piec 25 - 30 minut.

9/08/2010

Mini galettes z owocami





W zamrażalniku znalazłam resztki kruchego ciasta. Na parapecie jakieś owoce. Wybór padł na galette – "rustykalną tartę od niechcenia". Ja postanowiłam zrobić kilka małych, żeby wykorzystać różne owoce.

gotowe kruche ciasto lub z tego przepisu - KLIKNIJ TUTAJ
dowolne owoce
jajko
cukier

Ciasto rozwałkować i wyciąć kółka, położyć na środek owoce, brzegi zawinąć do środka. Ciasto posmarować roztrzepanym jajkiem, owoce posypać cukrem. Piec 25 - 30 minut w 180 stopniach.


9/06/2010

Ogórki kiszone



Dziękuję Spencerowi i Carmellinie za zaproszenie do zabawy w lubię.
O to moja dziesiątka:

lubię grać w scrabble, pić zieloną herbatę, robić zakupy na targach/bazarach, nosić koszulki w paski, dr Housa, makarony wszelkiego rodzaju, pływać, zjeżdżać ze zjeżdżalni, zwierzęta (najbardziej małe, serdelkowate o śmiesznym umaszczeniu psy), ładne opakowania jedzenia i okładki książek.
Do dalszej zabawy zapraszam:
Olę
Ozzie

Joluskę
Cardamom
Anię

Pelę
Muscavado
Turlaczka
Maurę
Ann


Wracając do ogórków. Nic tak dobrze nie zapełni domowej spiżarni jak kiszone ogórki. Idealne na zimę. Do ich przygotowania nie trzeba żadnego doświadczenia!

małe ogórki gruntowe
czosnek

kwiat kopru

sól

liście laurowe

ziele angielskie

Ogórki dokładnie umyć. Włożyć ciasno do słoików, do każdego wrzucić 2 ząbki czosnku, ziele angielskie, liść laurowy, koper. Zalać gorącą wodą wymieszaną z solą (łyżka soli na litr wody). Dobrze zakręcić.

Ciasto ze śliwkami




Tym razem, podaję przepis na bardziej tradycyjne ciasto ze śliwkami. Łatwe i szybkie w przygotowaniu. Zamiast śliwek można użyć dowolnych owoców, np. jabłek, brzoskwiń lub gruszek.

pół kg węgierek

2 szklanki mąki

pół szklanki mąki krupczatki

szklanka cukru
opakowanie cukru waniliowego

4 jajka

szklanka mleka

kostka masła

W misce utrzeć żółtka z cukrem i masłem. Dodać obie mąki, proszek do pieczenia, mleko. Dobrze wymieszać. Na końcu do powstałej masy dodać pianę z białek. Formę do pieczenia wysmarować masłem, wlać masę, na wierzch ułożyć śliwki. Piec 45 minut w 180 stopniach.


9/05/2010

Sałatka z kolorowych pomidorów z grzankami i mozzarellą






Ocet balsamiczny jest najlepszym przyjacielem pomidorów. To właśnie on wydobywa z nich naturalną słodycz. Dlatego w tej sałatce - aceto balsamico - pominąć nie można! Sałatka jest szalenie prosta do wykonania i nadzwyczaj smaczna. Fajnie jeśli użyje się różnokolorowych i różnokształtnych pomidorów. Podawać z grzankami skropionymi oliwą i mozzarellą.

pomidory
papryka czerwona
mozzarella
bagietka
świeża bazylia

Sos:
pół szklanki oliwy
5 łyżek octu balsamicznego
łyżeczka miodu
sól, pieprz

Pomidory sparzyć, usunąć pestki i pokroić. Paprykę pokroić, wymieszać z pomidorami i posypać listkami bazylii. Oliwę, ocet, miód, sól i pieprz wymieszać i polać sosem sałatkę. Bagietkę pokroić, usmażyć na patelni lub opiec w tosterze. Grzanki polać oliwą.

9/04/2010

Czekolada do picia z piankami









Kakao, gorzka czekolada, spienione mleko i pianki! Mieszanka wybuchowa, z której powstaje przepyszny napój. Nie trzeba nawet dodawać cukru bo pianki pod wpływem gorącego mleka pięknie się topią i osładzają czekoladę.

pół tabliczki czekolady gorzkiej
2 łyżeczki kakao
2 szklanki mleka
mini pianki Marshmallow
s


Mleko wlać do garnka, zagotować. Dodać czekoladę, poczekać aż się rozpuści. Trzepaczką ubijać mleko z czekoladą aż powstanie piana. Do kubka wsypać kakao i zalać mlekiem z czekoladą. Na wierzch wrzucić kilka pianek. W razie konieczności dodać cukier.


9/03/2010

Grzanki z bekonem i jajka na miękko




Klasyczne angielskie śniadanie w trochę innej formie.

kromki razowego chleba
jajka
bekon / wędzony boczek
sól

Jajka włożyć do wody i gotować około 3 minut. Na patelni podsmażyć bekon. Chleb opiec w tosterze i pokroić w słupki. Owinąć bekon wokół chleba i zanurzać w jajku.

9/02/2010

Powidła śliwkowe







Proces przygotowania powideł śliwkowych jest trochę pracochłonny. Trzeba go podzielić na dwa dni. Ważne żeby użyć bardzo dojrzałych śliwek. Im mniej dojrzałe tym więcej cukru trzeba dodać i dłużej smażyć.

2 kg śliwek węgierek

2 szklanki cukru brązowego
2 łyżki cynamonu
kilka goździków

Śliwki umyć, wypestkować, pokroić i zasypać szklanką cukru, zostawić na pół godziny. Gdy puszczą sok przełożyć go garnka, dodać pozostały cukier, cynamon, goździki i smażyć przez 1,5 godziny. Następnego dnia też smażyć przez 1,5 godziny.Gdy powidła staną się gęste napełnić nimi słoiki, dobrze zakręcić i postawić do góry dnem.


9/01/2010

Zupa z kurek




Ważne żeby kurek długo nie smażyć i nie gotować bo wtedy robią się twarde. Przepis mojej babci.

pół kg kurek
cebula
masło
włoszczyzna (marchew, seler, pietruszka)

pół kg ziemniaków

szklanka śmietany

sól, pieprz

Kurki i cebulę pokroić i podsmażyć na maśle (10 - 15min). Zagotować 2 litry wody i dodać pokrojoną włoszczyznę i ziemniaki. Gotować 15 minut następnie dodać kurki. Po upływie pół godziny wlać śmietanę, dodać sól, pieprz i natkę pietruszki.